Taka Yacht Design - Tanju Kalaycıoğlu

Yachts Türkiye

Posted in Press
Read 4109 times

Website

 

Kalaycıoğlu tasarladı Mengi Yay yaptı

Hüseyin ve Mustafa Mengi kardeşlerle Muzaffer Yay’ın yönettiği, Tuzla’nm en çok tekne inşa eden tersanelerinden Mengi Yay Yatçılık, Mart 2010’da suya indirdiği 23,95 metrelik trawler Shirza’yı, 14 Haziran 2010’da teslim etti. Ahşap lamine olarak inşa edilen, tersanenin 77. teknesinin iç ve dış tasarımı Tanju Kalaycıoğlu’na ait. 2007 sonlarında inşasına başlanan ancak bir süre üretimine ara verilen teknenin alıcısı da teknenin yüzde 70’i tamamlandıktan sonra değişti. Yeni sahibine Eylül 2009’da devredildikten sonra Shirza’mn inşasına devam edilerek Mart 2010’da suya indirildi ve üç ay süreyle denizde donatımı sürdürüldü.

Açık bej bordası ve çok katlı görüntüsüyle dikkat çeken trawler, Rina A klaslı ve CE belgeli olarak üretildi. Tanju Kalaycıoğlu klasiği trawler’m salon katı olan ana güvertesinde, vasatta kuzine, baş tarafta da ayrı bir yemek ve çalışma odası yer alıyor. Dışarıdaysa üzeri tamamen kapalı, kıç tarafında masalı U biçimli oturma grubu ve salona giriş tarafta yine masalı ikinci bir o-turma grubunun bulunduğu geniş havuzluk yer alıyor. Baş güverteye de sancak ve iskelede üçer kişilik iki bank yerleştirilmiş. Salonun, kamaraların bulunduğu alt güverteye iniş tarafında günlük bir tuvalet yer alıyor.

Alt güvertede ortada ana kamara, baş tarafa iki konuk kamarasıyla bir de çocuk kamarası yerleştirilmiş. Tüm kamaraların kendilerine ait banyosu mevcut. Başaltında mürettebat ile kıç tarafta da gemici kamarası yer alıyor. Üst güvertede, hem sancak, hem iskele, hem de kıçtan giriş kapısı olan ve günlük bir tuvaletin bulunduğu kaptan köşkü yer alıyor. Kaptan köşkünden çıkışta, arkada iskelede köşeli bir oturma grubu, sancaktaysa bar ve barbekünün bulunduğu güvertede geniş güneşlenme alanıyla bu bölümün sonunda şişme botun alındığı bir alan daha yer alıyor. İçeride ve dışarıda çok sayıda yaşam mahalli bulunan Shirza’nın en keyifli yerlerinden birisi olan üst güverte denizde balkon hissi yaratıyor. (E.Ö.)

BİR BAKIŞTA

Tam boy 23,95 metre Genişlik 6,20 metre Su çekimi 1,70 metre Deplasman 80 ton Motor 2x610 bg Cummins En yüksek hız 14 knot Yakıt kapasitesi 8.000 litre Temiz su kapasitesi 4.500 litre Pis su kapasitesi 3.200 litre

More in this category: « Posta charterworld »

Last modified on Friday, 17 April 2015 14:54

&